Uudenkaupungin vanhat talot

Viikonloppuna vierailin Uudessakaupungissa eli Ugissa järjestetyssä vanhojen talojen tapahtumassa, jossa yleisö pääsi vierailemaan kaupungin kauniissa ja persoonallisissa rakennuksissa, joista suurin osa oli 1800-luvulla rakennettuja puutalokoteja. Puutalokotien lisäksi tapahtumassa oli mukana myös kahviloita, museoita, putiikkeja ja kirpputoreja. Tapahtuma järjestettiin jo seitsemättä kertaa. Itselleni vierailu oli kuitenkin ensimmäinen, mutta ei varmastikaan viimeinen, sillä ihastuin taloihin kovasti ja iso osa taloja jäi vielä näkemättä.

Tässä muutamia kuvia kohteista, joissa ehdin käymään. Oli ihana huomata, miten hyvin taloista oli pidetty huolta, ja miten taloissa oli säilytetty kauniisti ajan henki. Kodit olivat värikkäitä ja persoonallisia. Erityisesti ihastelin värejä, kauniita tapetteja ja vanhoja esineitä.

Lankkulattiat ja suuret kirjahyllyt kuuluivat vanhojen puutalojen sisustukseen
Kohteissa oli toinen toistaan upeampia tapetteja
Kukkakuviot ja viherhasvit sopivat vanhaan puutaloon
Useissa kohteissa oli valtaisa sali
Antiikki oli vahvasti esillä vanhoissa puutalokodeissa
Tästä talosta on tulossa Airbnb-asunto
Tämä funkkistalo Talvitie on ollut mukana Suomen kaunein koti -ohelmassa, eikä ihme
Funkkistalo erosi puutaloista ja oli tyylilleen uskollinen
Funkkistalon seinän pyöreä muoto oli huomioitu myös sisustuksessa
Kauniit sisäpihat kuuluvat vanhaan puutaloidylliin

Kiitos kaikille asukkaille, että sain vierailla kauniissa kodeissanne!

Ihanaa alkavaa viikkoa!

4 thoughts on “Uudenkaupungin vanhat talot

  1. Nämä ovat kyllä upeita koteja. Tuo ylimmän kuvan koti oli juuri Antiikki & Design -lehdessä. Ensi vuonna täytyy muistaa tämä tapahtuma ja osallistua siihen. Turussakin voisi olla näitä avoimet ovet -päiviä enemmän!

    Tykkää

    1. Oli todellakin upeita koteja. Osa kohteista oli remontissa, joten kiva nähdä miltä niissä seuraavalla kerralla näyttää. Toivotaan, että Turkuunkin saataisiin jotain vastaavaa, koska täälläkin on paljon vanhoja puutaloja. 🙂

      Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.